Úvod » Úspory energií » Sušička
Sušička
Sušička je skvělý vynález. Zvlášť pro majitele malých bytů, ale také je jedním z největších žroutů energie. Dá se vůbec s její velkou spotřebou elektřiny zatočit?
1. Jednou týdně sušte zadarmo
Průměrná menší domácnost zapíná sušičku 2–3× do týdne. To dělá přibližně 128 sušících cyklů ročně. Ale ruku na srdce, kolikrát je zapnutí sušičky opravdu nezbytně nutné? Když zrovna nespěcháte, můžete vždycky sáhnout po starém dobrém sušáku na prádlo. Vzduch vás nic nestojí a hned ušetříte nějakou korunu.
2. Už žádné béčko
Vaše stará sušička už by chtěla do křemíkového nebe, ale vy si pořád nejste jistí, jestli má smysl investovat do její úspornější a trošku dražší varianty? Tak se podívejme na jeden příklad ze života.
Máme 4člennou rodinu se dvěma školáky, která suší veškeré prádlo ve své staré odvětrávací sušičce 5× týdně. Nový typ, ideálně kondenzační s tepelným čerpadlem, může snížit náklady na sušení prádla o 6 325 Kč za rok. Pokud 1/3 cyklů v sušičce vymění za sušák, vyšplhají se úspory až na 6 635 Kč ročně.
To už je slušná úspora. A při dnešních průměrných cenách sušiček se vám náklady na nové „áčko“ do dvou let vrátí.
3. Pěkně se o sušičku postarejte
Zanesený výparník a filtry dokážou spotřebu sušičky ještě zvýšit. Přibližně jednou do měsíce si proto najděte čas na jejich důkladné vyčištění.
Uvedená výše úspory u každého tipu na úsporu je pouze modelová a orientační. Na zjednodušených příkladech ukazujeme možné úspory a chceme tím odběratele elektřiny a plynu přimět k zamyšlení, jak snížit svou spotřebu a díky tomu ušetřit. V konkrétních případech se výše dosažené úspory může lišit díky dalším faktorům, které nebyly nebo ani nemohly být zohledněny (např. přesné ceny a spotřeba energií, okolní teplota, typ, stáří a způsob používání určitého spotřebiče apod.). Proto nemůžeme být zodpovědní za to, zda se realizací modelového úsporného opatření dosáhne předpokládané výše úspory. Doporučujeme tedy konkrétní případy konzultovat se specialistou.