Vyhledat na webu
Zavřít

Trh selhal, říká Graf z Centropolu. Loňské ceny energií se podle něj už nevrátí

forbes.cz, 3. 11. 2021

Dobře už bylo. Minimálně co do výše cen energií.

„Na úroveň roku 2020 se cena elektřiny už nevrátí a vznikne nový cenový standard,“ říká Aleš Graf, majitel a stávající šéf společnosti Centropol Energy.

Po neslavném konci Bohemia Energy platí Centropol za největšího z alternativních dodavatelů energií s více než 250 tisíci odběrných míst elektřiny a zemního plynu. Osud někdejšího konkurenta však podle Grafa společnosti nehrozí.

„Vzhledem k tomu, že elektřiny je dostatek, můžeme s mírnou nadsázkou říct, že velkoobchodní trh vlastně selhal,“ konstatuje Graf. Trh je podle něj významně ovlivněn spekulacemi s emisními povolenkami, nervozitou plynoucí z geopolitického vývoje a krátkodobými výpadky výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Výše cen energií vzrostla meziročně až o 300 procent

Aktuální ceny elektřiny, které pro rok 2022 vzrostly meziročně zhruba o 300 procent, jsou však extrémně vysoké a dá se předpokládat, že v druhé půlce zimy začnou klesat. Podle Grafa by se mohly nakonec ustálit někde mezi osmdesáti a devadesáti eury za megawatthodinu, tedy na dvojnásobku částek, na jaké jsme byli ještě před rokem zvyklí.

V případě zemního plynu vidí problém především v tom, že ho Evropa objednala málo a ne v dostatečném předstihu. Ačkoli je situace v České republice lepší než v zemích západní Evropy, v meziročním srovnání jsou naše zásobníky plné jen z osmdesáti procent.

V pátek se cena velkoobchodního plynu v Evropské unii poprvé od poloviny září dostala pod hranici 65 eur za megawatthodinu. „S Ruskem jsou dojednávány spíše krátkodobější dodávky, avšak očekáváme, že ceny plynu po zimě rovněž klesnou,“ vysvětluje Graf, podle něhož by se cena mohla pohybovat na úrovni 35 eur.

To je stále téměř dvakrát více, než byl průměr před pandemií. Tehdy se cena pohybovala mezi patnácti a dvaceti eury za megawatthodinu. Stejně jako u elektřiny tak zůstanou ceny plynu trvale vyšší, než jsme bývali zvyklí.

Krizi přečkají ti, kteří pro své zákazníky nakupují důsledně

Podle Grafa pak energetickou krizi přečkají jen ti dodavatelé, kteří nakupují energie pro své zákazníky důsledně, konzervativně a dopředu se předzásobují. Jedině tak budou schopni dobře reagovat na možné cenové výkyvy.

„Dodavatelé, kteří ukončili činnost a zanechali své zákazníky napospas aktuálně vysokým cenám elektřiny a plynu, to nemohou svést pouze na rostoucí ceny na burzách. Důvodem je jejich nedostatečné nákupní a kapitálové zajištění,“ vysvětluje Graf. Možným řešením je podle něj zavedení regulatorní povinnosti hlásit dostatečné zásoby energií i kapitálové zajištění a úprava stávající legislativy.

„Dodavatelé si musí uvědomit, že jejich primárním cílem má být zajištění dodávek energií pro své zákazníky. Ti, kteří se honí za ziskem a spekulují na budoucí pokles cen, se podle mého názoru nemají šanci na trhu dlouhodobě udržet,“ domnívá se ústecký miliardář.

Jeho společnost v posledních týdnech čelila zvýšené poptávce ze strany spotřebitelů, jejichž dodavatelé ukončili činnost. Podle Grafa se tehdy počet nově uzavřených smluv za den pohyboval někdy i v řádu tisíců.

V uplynulém roce se Centropolu, do jehož čela se Graf vrátil před třemi lety, podařilo vytáhnout čistý zisk ze 4,5 milionu korun v roce 2019 na 112,3 milionu, a to při meziročním poklesu tržeb o sedmnáct procent.

„Očekáváme, že i letos skončíme v černých číslech a výsledky budou pozitivní,“ uzavírá Aleš Graf.