Vážení zákazníci, ve dnech 23. a  27. 12.  a následně   30.-31. 12. vás na zákaznické lince obsloužíme v době od 8:00-16:30. Děkujeme za pochopení a přejeme klidné svátky.

×
Vyhledat na webu
Zavřít

Topná sezóna začala, máme se bát dalšího zdražování?

Kurzy.cz, 15. 10. 2018

Ceny energií během léta vzrostly a většina českých domácností se smiřuje zejména s vyššími účty za elektřinu. Nárůstu cen lze předcházet i tím, že si doma zkontrolujeme, zda neplatíme více, než musíme.

Jestliže využíváte elektřinu i pro vytápění, je důležité, abyste si zkontrolovali distribuční sazbu. A to nejen v domě či bytě, ale také na chatách a chalupách.

Máte-li například tepelné čerpadlo nebo elektrický bojler, měli byste mít nastavenou dvoutarifní sazbu, tedy vysoký a nízký tarif, kterému se dříve také říkalo noční proud. Pro někoho je to samozřejmostí, v mnoha případech se tak ale neděje. Lidé si mění systém vytápění, přikupují si spotřebiče, změny ale nekonzultují s odborníky, v konečném důsledku tak utrácejí zbytečně. 

Podle Michaely Proškové, manažerky podpory a rozvoje obchodu společnosti Centropol, mohou zákazníci, kteří topí elektřinou, a mají špatně nastavenou distribuční sazbu, platit navíc i desítky tisíc. Prošková uvádí příklad majitele chalupy, který si pořídil tepelné čerpadlo: “Protože nepožádal o změnu sazby na dvoutarifní, platil vysoké ceny elektřiny i v době, kdy mohl čerpat nízký tarif. Ročně to znamenalo vyšší účet o 20 tisíc korun.”

 Závěr odborníků tedy zní: pokud se vám zdá, že platíte hodně za energie, přesvědčte se, že máte správnou distribuční sazbu. Spotřeba domácností totiž neustále roste. I když pořizujeme úsporné spotřebiče, máme jich doma čím dál více. A distribuční sazba, kterou jsme před několika lety uzavřeli, už nemusí být vhodná.