Vyhledat na webu
Zavřít

Průmysl 4.0, internet věcí a energie

Faktor S, 5. 10. 2017

Možná již ve velmi blízké budoucnosti Průmysl 4.0 zefektivní činnosti ve výrobní sféře a internet věcí (IoT) nám zpříjemní dobu strávenou v našich domovech. Nástup Průmyslu 4.0 a IoT přinese instalaci značného množství čidel, snímačů, přenosových cest, datových úložišť i strojů a přístrojů přijímajících, zpracovávajících a vyhodnocujících stále větší množství dat.

Pro napájení tohoto řetězce bude třeba zajistit dodávku energie. Její zvýšená spotřeba by měla být vykompenzována zefektivněním procesů ve výrobě či zvýšeným komfortem života v našich domácnostech. Obzvláště v době, kdy ze všech stran slyšíme o nutnosti zavedení energetických úspor a dosažení zvýšené energetické účinnosti je pro ČR závazek vyplývající z přijaté legislativy EU.

Jako zástupce společnosti dodávající energie především zákazníkům typu domácnost přemýšlím o tom, nakolik IoT může ovlivnit spotřebu energií v domácnosti.

NOČNÍ PROUD

Největší a nejsnazší úspory energie je možno dosáhnout v oblasti vytápění. Dnes je již běžnou součástí topných systémů regulátor, který lze naprogramovat tak, aby snížil teplotu v době, kdy je domácnost prázdná, a v dostatečném předstihu topení zase zapnul, abychom při návratu domů měli byt příjemně vytopen. Snížením teploty dojde ke zmenšení tepelných ztrát, a tím k úspoře energie v absolutní hodnotě.

Druhou, dnes již běžnou záležitostí je odložený start pračky, umožňující její zapnutí v době levnějšího „nočního“ proudu, správně nízkého tarifu (NT) u dvoutarifních sazeb, který je ovládán distributorem elektřiny prostřednictvím hromadného dálkového ovládání (HDO). Tato vychytávka sice nesníží spotřebu energie nutné na vyprání jedné várky prádla, ale dokáže posunout spotřebu na dobu, kdy je energie dostatek a je levnější. Tím se dostáváme nikoli k úspoře v množství spotřebované energie, ale k úspoře ceny za odebranou energii.

Širší nasazení IoT v praxi je a bude částečně limitováno jeho ekonomickou návratností. Není těžké spočítat, kolik lze ušetřit praním v době nízkého tarifu, kolik nás bude stát propojení ovládání pračky s hromadným dálkovým ovládáním, jakou částku lze ušetřit snížením pokojové teploty v době naší nepřítomnosti a kolik by stála případná rekonstrukce topného systému ovládaného chytrým regulátorem. Pokud bude návratnost takových investic v řádu desítek let, v nejbližší době se masivního rozšíření IoT v našich domácnostech pravděpodobně nedočkáme.

Druhou limitující podmínkou je neomezení našeho komfortu. Na zmíněném příkladu odloženého startu pračky je možné ukázat možná omezení. Například pokud bude její chod rušit náš spánek, budeme se snažit zajistit chod pračky v době naší nepřítomnosti bez ohledu na dobu platnosti nízkého tarifu.

V oblasti energetických úspor bude nalezení vyhovující kombinace přidané hodnoty, ekonomické návratnosti a neomezení našich životních návyků velkou výzvou, jejíž řešení může být pro nasazení IoT klíčové.

Autor: VÁCLAV DERFL odborný garant pro energetiku společnosti Centropol

Foto: PIXABAY, licence CC0 Creative Commons