Vyhledat na webu
Zavřít

ENERGIE opět podraží

Blesk, 10. 10. 2018

CENY ENERGIÍ BĚHEM LÉTA VZROSTLY A VĚTŠINA ČESKÝCH DOMÁCNOSTÍ SE SMIŘUJE ZEJMÉNA S VYŠŠÍMI ÚČTY ZA ELEKTŘINU.

Nárůstu plateb lze ale předcházet, a toi tím, že si doma zkontrolujete, zda neplatíte více, než musíte.Jestliže využíváte elektřinu i pro vytápění, je důležité, abyste si zkontrolovali distribuční sazbu. A to nejen v domě či bytě, ale také na chatách a chalupách. Máte-li např. tepelné čerpadlo nebo elektrický bojler, měli bystemít nastavenou dvoutarifní sazbu, tedy vysoký a nízký tarif, kterému se dříve říkalo noční proud. Pro někoho je to samozřejmost, v mnoha případech se tak ale neděje. Lidé mění ve svých obydlích systém vytápění,přikupují spotřebiče, změny ale nekonzultují s odborníky, v konečném důsledku tak utrácejí zbytečně.

LEVNĚJŠÍ NÍZKÝ TARIF

„Zákazníci, kteří topí elektřinou a mají špatně nastavenou distribuční sazbu, mohou platit navíc i desítky tisíc korun,“ říká Michaela Prošková ze společnosti Centropol a uvádí příklad majitele chalupy, který si pořídil tepelné čerpadlo: „Protože nepožádal o změnu sazby na dvoutarifní, platil vysoké ceny elektřiny i v době, kdy mohl čerpat nízký tarif. Ročně to znamenalo účet vyšší o 20 tisíc korun.“ Pokud se vám zdá, že platíte hodně za energie, přesvědčte se, že máte správnou distribuční sazbu. Spotřeba domácností totiž neustále roste. I když pořizujete úsporné spotřebiče, doma jich stále více přibývá. A distribuční sazba, kterou jste před několika lety uzavřeli, už nemusí být vhodná.

TAKTIKA OBCHODNÍKŮ

V zimních měsících domácnosti přirozeně spotřebují více elektřiny a plynu na svícení i topení. Zkušení obchodníci s energiemi ale nakupují elektřinu i plyn na burze včas a často využívají nižších cen v průběhu roku. Nákup elektřiny i plynu pečlivě plánují a snaží se maximálně využívat poklesů cen na burzách k výhodným nákupům. Díky tomu pak mohou zákazníkům dávat dobrou cenu.

Záleží na síle větru

I příští rok očekávají dodavatelé energií další nárůst cen plynu i elektřiny. Měl by být ale pozvolný, spíše v jednotkách procent. V případě elektřiny bude záležet také na situaci v Německu, kde na konci roku nastává větrná sezóna. S příchodem zimních měsíců tak větrné elektrárny produkují více elektřiny a tato situace by se mohla příznivě projevit také v burzovních cenách. „Pokud povane setrvalý a stabilní vítr, mohly by se ceny elektřiny v závěru roku stabilizovat, či dokonce mírně snížit,“ vysvětluje Vít Brůha z Centropolu.