Vážení zákazníci, v době od 23.12. 2024.- 31.12.2024 vás na zákaznické lince obsloužíme v době od 8:00-16:30. Děkujeme za pochopení a přejeme klidné svátky.

×
Vyhledat na webu
Zavřít

Sdílení elektřiny

1. 8. 2024 zahájilo svůj provoz Elektroenergetické datové centrum, které registruje zájemce o sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů.

Přebytky
elektřiny
sdílejte

Odběrná místa s vlastní fotovoltaikou mají možnost zaúčtovat přebytky vyrobené elektřiny na jiné odběrné místo, např. na chatu, k rodičům na byt atd. Mohou se tak vytvořit skupiny složené z vlastníků bytových jednotek, několika domácností v rámci rodiny, zástupců škol, školek a úřadů nebo provozoven a poboček jedné firmy. Tato forma sdílení se také nazývá komunitní energetika.

Sdílení elektřiny řídí Elektroenergetické datové centrum.

Komunitní energetika = sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů

Za sdílenou elektřinu zaplatí odběratelé kromě stálého měsíční platu dodavateli pouze distribuční poplatek, tedy regulovanou složku ceny elektřiny. Komunitní energetika se neobejde bez přizpůsobení distribuční sítě a  Elektroenergetického datového centra (EDC), kde je nutné shromažďovat všechny informace potřebné k řízení a účtování sdílené elektřiny.

 

money

AKTIVNÍ ZÁKAZNÍK

Sdílení elektřiny až pro 10 odběrných míst

Skupina s až deseti předávacími místy po celé České republice, která si vyrobenou elektřinu budou sdílet. Při registraci skupiny u  EDC musíte předložit takzvaný alokační klíč, tedy pravidla rozdělení vyrobené elektřiny mezi jednotlivá odběrná místa.

Všichni členové skupiny musí mít instalovaný chytrý elektroměr s průběhovým měření, který stanoví objem vyrobené a odebrané elektřiny. Po registraci v EDC, ho zdarma nainstaluje příslušný distributor elektřiny.

 

money

ENERGETICKÁ SPOLEČENSTVÍ

Sdílení elektřiny až pro 1 000 odběrných míst

Pouze na území obce s rozšířenou působností. Cílem je, aby elektřinu vyrobená z obnovitelných zdrojů, byla poskytnutá různým subjektům v dané oblasti. A zdaleka se nemusí omezovat jen na jedinou obec nebo město. Sdílení je možné na správním území až tří obcí s rozšířenou působností, v případě hlavního města je to katastrální oblast celé Prahy.

Energetické společenství může mít až tisíc členů, zásadní je  kapacita konkrétního výrobního zdroje. I těch se samozřejmě může spojit víc, ideálně odlišných typů, aby se výroba energie rozprostřela v čase.

Jak začít sdílet elektřinu?

Vše začíná registrací u Elektroenergetického datového centra – EDC. My našim zákazníkům pomůžeme vyřídit:
-> registraci do portálu EDC
-> smlouvu o přístupu k EDC
-> registraci EANd (výrobní EAN)

Modelový příklad

Petr nainstaloval fotovoltaiku na střechu chaty, která je na hodně šikovném slunném místě v jižních Čechách. Protože tam s rodinou bývá o víkendech a v létě, počítá s tím, že jakmile to bude možné, elektřinu vyráběnou na chatě přes týden využije ve svém bytě ve městě. Je možné, že jí bude dostatek i pro bráchu, který s rodinou žije v bytě u Pardubic.

FVE vyrobí 3 MWh ročně. Spotřeba na chatě bude kolem 1 MWh. To znamená, že 2 MWh může spotřebovat Petr nebo jeho bratr ve svém bytě. Za takto sdílenou elektřinu budou Petr i jeho bratr ve svých bytech platit (kromě stálého měsíčního platu dodavateli) pouze distribuční poplatek. Tedy regulovanou složku ceny elektřiny.

Nejčastější otázky

  • Kde všude je možné elektřinu sdílet?

    Na celém území České republiky.

    Elektřinu můžete sdílet sami sobě, např. ze své chaty s FVE do svého bytu, svému sousedovi nebo třeba do kadeřnictví v ulici.

    Nezáleží na tom, kde v České republice byt máte. Stejně tak nezáleží ani na tom, zda je ve stejném distribučním území a odebíráte elektřinu od jiného dodavatele.

  • Kdy mohu nasdílenou elektřinu spotřebovat?

    Vyrobenou elektřinu musíte spotřebovat ve stejný čas, kdy jste jí vyrobili. Tzn. v rámci čtvrthodiny.

    Příklad:
    Množství elektřiny 1 kWh, které FVE vyrobila v době  12:00 – 12:15 můžete sdílet do jiného místa jen v tento čas.

  • Co musím udělat, abych mohl sdílet?

    Ověřte si, jestli výrobna splňuje všechny parametry pro sdílení a hlavně zda má povolení dodávat přetoky. Tyto informace najdete ve smlouvě o připojení. Stejně tak ve smlouvě najdete hodnotu rezervovaného výkonu, který musí být vyšší než 0.

    Všechny místa, kam chcete elektřinu sdílet musí mít instalovaný chytrý elektroměr s průběhovým měřením.

    Promyslete si pár důležitých bodů:

    1. s kým chceme elektřinu sdílet a vytvořte si skupinu
    2. určete si správce, který se bude o vaší skupinu starat
    3. stanovte si kdo, komu a jaké množství elektřiny nasdílí (tzv. alokační klíč)
    4. bude vám stačit ústní dohoda nebo je potřeba všechny body dohody sepsat
    5. jaká bude forma náhrady, za kterou si budete elektřinu mezi sebou sdílet? Stanovíte si nějaké ceny?

     

  • Jaké povinnosti má místo s výrobnou a jaké to odběrné?

    Výrobna, která má EANd (výrobní EAN) musí být kompletně v provozu a musí mít povolení  dodávat vyrobené přetoky do distribuční sítě a využívat výrobní EAN (tzn. musí mít uzavřenou smlouvu na výkup přebytků/nebo jiný typ smlouvy s obchodníkem s elektřinou).

    Dále musí mít rezervovaný výkon, který je větší než O kW.

    Odběrné místo má EANo (spotřební EAN)

  • Co musí splňovat místo, které bude spotřebovávat sdílenou elektřinu?

    Místo musíte připravit na osazení průběhového elektroměru, který je zpravidla větší než klasický.

    Přesné připojovací/technické podmínky Vám sdělí Váš distributor.

    ČEZ Distribuce, a.s.
    EG.D, a.s.
    PRE distribuce, a.s. 

    Připojovací podmínky najdete na jejich webových
    stránkách.

  • Mohu sdílet, když mám kombinovaný EAN?

    Bohužel ne. Pokud pro dodávku i výkup elektřiny máte sjednanou smlouvu pouze na EAN spotřební/kombinovaný.

    Můžete pouze spotřebovávat elektřinu z jiného místa s výrobnou.

  • Kde je uvedený EAN?

    Spotřební EAN (EANo) najdete:

      1. na vyúčtování spotřebované elektřiny
      2. ve Smlouvě o připojení s distributorem
      3. ve smlouvě o sdružených službách na dodávku energií

    Výrobní EAN (EANd) najdete:

      1. ve Smlouvě o připojení s distributorem
      2. ve Smlouvě o výkupu
      3. v aplikaci místního distributora
  • Co je to alokační klíč?

    Návod, který určí, v jakém pořadí (priorita) a jak velký podíl z vyrobené elektřiny sdílíte dalším členům skupiny sdílení.

    Daný podíl se musí uvádět v %. Nelze alokovat konkrétní množství, tedy místo % použít např. kWh.

  • Poruším sdílením elektřiny smlouvu o výkupu?

    Sdílení elektřiny do jiných odběrných míst není porušením vaší Smlouvy o výkupu přetoků uzavřených s naší společností.

  • Dostanu od vás potvrzení, že mohu sdílet?

    Žádné potvrzení ohledně způsobilosti výrobny ke sdílení elektřiny zákazníkům neposkytujeme, nevyžaduje ho ani Energetické datové centrum. Musíte ale splnit podmínky definované v pravidlech pro sdílení.

Sdílení elektřiny
v bytovém domě

Od 1. 1. 2023 je to možné pouze v rámci jednoho domu pod jedním hlavním domovním vedením, kterým je objekt neboli dům připojen k veřejné distribuční soustavě.

Jedná se o sdílení nespotřebované elektřiny v tzv. vůdčím odběrném místě. Může to být jak jeden z bytů, tak např. společné prostory. Přebytek, který není spotřebovaný ve vůdčím odběrném místě, je podle předem určeného alokačního klíče rozdělovený mezi jednotlivá přidružená odběrná místa (byty). Ty musí mít nainstalované elektroměry s průběhovým měřením.
Bytové domy, které tuto formu sdílení již využívají, se musí do 31. 12. 2024 přeregistrovat od svého distributora k EDC, jinak o možnost sdílet přijdou. Pokud v bytovém domě naopak chtějí elektřinu teprve začít sdílet, stačí jim pouze registrace u EDC. 

Modelový příklad sdílení v bytovém domě

Vlastníci bytového domu si nechali instalovat fotovoltaiku na střechu. Vyrobenou elektřinu chtějí využít ve společných prostorech na světla, výtah apod. Co se nevyužije, spotřebují tzv. přidružená místa. V tomto případě se jedná o sdílení vyrobené elektřiny s využitím takzvaného vůdčího místa, které je možné už v letošním roce.

schéma zapojení solárních panelů pro sdílení elektřiny

Sdílení elektřiny
v rámci energetického společenství

Pro sdílení mezi větší skupinou, ve které jsou zapojené domácnosti, firmy či instituce (max. 1 000 odběrných míst), musí vzniknout právnická osoba. Skupina může být na území maximálně 3 obcí s rozšířenou působností. A musí být registrovaná u Energetického regulačního úřadu.

Fotovoltaika se slevou pro zákazníky Centropolu

U našich prověřených partnerů získáte odbornou konzultaci, cenovou nabídku se slevou, zpracovaný projekt, žádost o dotaci, její vyřízení a samotnou instalaci.